Zemlja vatre, čudesne prirode, hramova mnogih religija, spoja istoka i zapada, pokazala je svu svoju veličanstvenost kroz manifestaciju pod nazivom „Azerbejdžan – zemlja vatre“ koja je od 18. do 20. aprila organizovana u Palati umetnosti Madlena, u okviru Dana kulture Azerbejdžana u Beogradu. Posvećena azerbejdžanskom kulturnom nasleđu, prikazom nekih od bisera kulture ove evroazijske zemlje, manifestacija je izazvala veliko interesovanje i okupila impozantan broj posetilaca.
Događaj je otvoren kratkim dokumentarnim videom „Azerbejdžan – zemlja vatre“ i pozdravnim govorom ambasadora Azerbejdžana, Njegove Ekselencije Kamil Khasiyev-a koji jeizrazio zahvalnost saradnicima koji su pomogli organizaciju izložbe.
Potom je usledio koncert Državnog ansambla azerbejdžanske narodne pesme i igre Fikreta Amirova. Kombinujući nacionalnu muziku, koreografiju i pripovedanje, ovaj ansambl pokazao je ukorenjenost Azerbejdžanaca u drevnom nasleđu i istoriji.
Nakon muzičkog dela programa, gosti su imali priliku da pogledaju još jedan kratki dokumentarni film o drevnim tradicijama tkanja ćilima u Azerbejdžanu. Istorija proizvodnje tepiha u ovoj evroazijskoj zemlji datira još iz bronzanog doba, odnosno duže od 5.000 godina. Ova umetnost koja spaja prirodu, istoriju i način života učinila je da azerbejdžanski tepih bude dodat na listu nematerijalne baštine UNESKA krajem 2010. godine.
Predstavljen je i još jedan biser azerbejdžanske kulture i, prema oceni UNESKA, remek delo usmenog i nematerijalnog nasleđa čovečanstva – Mugham. Ova veoma složena umetnička forma, koju su u Palati umetnosti Madlena izveli trio „Mugham“ i operska primadona Jasmina Trubetaš, jedna je od mnogih klasičnih kompozicija koja spaja klasičnu poeziju i specifičnu lokalnu i muzičku improvizaciju.
Posetioci su mogli da uživaju i u više izložbi upriličenih u okviru manifestacije „Azerbejdžan – zemlja vatre” kao što su: izložba tradicionalnih azerbejdžanskih tepiha „Azerhalča“, „Karabah“ izložba nacionalne azerbejdžanske nošnje dizajnera Gulnare Halilove, izložba „Gurama“ Pačvork gospođe Lejle Hasijeve, izložba crteža tušem i apstraktnih slika inspirisanih arhitekturom Bakua i lepote Apšeronskog poluostrva umetnice Jevgenije Turkoglu, koja živi i stvara u Beogradu, i ono što je bilo posebno zanimljivo najmlađima, je izložba ručno rađenih likova igračaka inspirisanih azerbejdžanskim folklornim pričama, umetnice Diane Isajeve.
Tokom trajanja manifestacije „Azerbejdžan – zemlja vatre“ posetioci Palate umetnosti Madlena su uživali i u degustaciji azerbejdžanskog čaja i „pahlave” najpoznatijeg nacionalnog slatkiša napravljenog od tankih slojeva peciva sa medom i seckanim orasima.