Prvih pet dana marta 2023. godine Palata umetnosti Madlena je bila domaćin manifestacije „Dani gruzijske kulture“. Ovaj izuzetni kulturni događaj, prvi put održan u našoj zemlji, organizovala je Ambasada Gruzije u Beogradu i na taj način omogućila brojnim posetiocima, koji su od 1. do 5. marta prošli kroz Palatu, da otkriju jedinstvenu i prebogatu kulturu i tradiciju Gruzije koja je mnogo doprinela svetskoj kulturnoj baštini.
Palata umetnosti Madlena je tih dana odisala zvucima i mirisima Gruzije.
Otvaranje događaja je započelo polifonim pevanjem Narodnog pevačkog ansambla „Herio“, nakon čega je usledio kratak dokumentarni film o jedinstvenom gruzijskom pismu “Gruzija sačinjena od slova”, igračkim nastupom Narodnog folklornog ansambla „Abhazeti“ i kratkim dokumentarnim filmom o vinarskoj tradiciji Gruzije staroj 8.000 godina. Otvorene su i izložbe: „Tri pisma gruzijske azbuke“, izložba jedinstvenih primera gruzijske narodne nošnje, izložba kvevrija za pravljenje vina, kao i izložba i degustacija premijum gruzijskog konjaka “Saradžišvili”, koji nosi tradiciju još iz 1884. godine.
Gruzijsko polifono pevanje
Pevanje ima veoma cenjeno mesto u gruzijskoj kulturi. Višeglasno pevanje, na gruzijskom jeziku, sekularna je tradicija u zemlji čiji su jezik i kultura često bili ugnjetavani od strane osvajača. U Gruziji postoje tri vrste polifonije: složena polifonija, koja je uobičajena u Svanetiju; polifoni dijalog preko bas-pozadine, koji preovladava u regionu Kaheti u istočnoj Gruziji, i suprotstavljena polifonija sa tri delimično improvizovana pevana dela, karakteristična za Zapadnu Gruziju. Upisana 2008. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Gruzijsko pismo
Razvoj gruzijskog pisanog jezika proizveo je tri pisma – mrgvlovani, nushuri i mhedruli – koji su svi ostali u upotrebi i danas. Pisma koegzistiraju zahvaljujući svojim različitim kulturnim i društvenim funkcijama, odražavajući aspekt različitosti i identiteta Gruzije. Sva tri pisma upisana su 2016. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Gruzijski narodne igre
Varnice sa sablji i bodeža igrača koje lete preko scene. Ovde je sve stvarno: goruća strast, neverovatna brzina, preciznost i moć. Gruzijske narodne igre zadivljuju svojim sjajem, neverovatnom vatrom, raskošnim kostimima i preplitanjem istorije sa umetnošću. Pružaju neverovatno veliko zadovoljstvo i publici, i samim igračima.
Pravljenje vina u kvevriju
Ova metoda praktikuje se širom Gruzije, posebno u seoskim zajednicama gde se uzgajaju jedinstvene sorte grožđa. Kvevri je zemljana posuda u obliku jajeta koja se koristi za pravljenje, odležavanje i čuvanje vina. Tradicija vinarstva upotrebom kvevrija definiše stil života lokalnih zajednica i čini neodvojivi deo njihovog kulturnog identiteta i nasleđa. Upisana 2013. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.