U petak, 22. novembra, u Palati umetnosti Madlena organizovan je i realizovan veličanstven kulturno-umetnički program u kome su ljubitelji klasične muzike i likovne umetnosti mogli da uživaju. Svetski priznata pijanistkinja Mira Jevtić održala je nezaboravan koncert pred mnogobrojnom publikom. Posle koncerta, otvorena je izložba naivne umetnosti, pod nazivom „Moja naiva“.
Umetnica Mira Jevtić je rođena u Beogradu. Školovala se u najprestižnijim muzičkim školama, prvo na moskovskoj „Centralnoj školi“, a potom na državnom Konzervatorijumu „Petar Iljič Čajkovski“, gde je i doktorirala, na Akademiji „Gnesin“ i u Beogradu, na Fakultetu muzičke umetnosti, gde je magistrirala.
Sarađivala je sa velikim umetničkim imenima i međunarodno priznatim dirigentima. Sa direktorom Teatra Marinski Valerijem Georgijevim osnovala je Međunarodni klavirski festival, koji se održava dva puta godišnje u Sankt Peterburgu, a na kome učestvuju najbolji pijanisti svih generacija iz celog sveta. Takođe, osnovala je Međunarodno takmičenje klavirske muzike „Sydney international piano competition“ u Australiji (Sidnej), gde je ujedno i članica žirija. Dobitnica je mogobrojnih prestižnih svetskih nagrada za svoje izvedbe na koncertima u Francuskoj, Rusiji, Hrvatskoj, Austriji, Turskoj, Australiji.
Njeni izuzetni muzički performansi snimljeni su u raznim studijima i zabeleženi na kompakt diskovima u poznatim muzičkim kućama kao što su: Bel Air Music, Kvarc Music, Jugoton, Col Lagno…
Program koji je ova znamenita umetnica predstavila u Palati umetnosti Madlena obuhvata kompozicije velikih umetnika XIX veka, Petra Iljiča Čajkovskog i Frederika Šopena. Od Čajkovskog publika je mogla da čuje vrhunsko izvođenje dela klavirskog komada pod nazivom Godišnja doba: „April“ i „Oktobar“. Godišnja doba označavaju ciklus od 12 minijatura za klavir imenovanih prema nazivima meseci u godini (od januara do decembra). „April“ je komad u B-duru, napisan u ritmu koji je sličan valceru, prožet uzbuđenjem kojim je Čajkovski doživljavao prirodu u proleće, dok je komad „Oktobar“, jedan od najpoetičnijih u ciklusu, komponovan u D-molu, u obliku trodelne pesme (elegije). Od Frederika Šopena, najznačajnijeg predstavnika romantizma u muzici, posetioci su slušali kompozicije zbirke igara koje su svojevremeno odjekivale dvorovima i balskim dvoranama: Polonezu, Valcer i Mazurke. Šopenove mazurke i poloneze prožete su motivima poljske narodne muzike.
U nastavku večeri, prisutnima se obratila gospođa Madlena Zepter, najavivši izložbu „Moja naiva“ grupe slikara naivne umetnosti. Prema rečima gospođe Zepter, naivna umetnost je jedinstveni i autentični oblik umetničkog izražavanja. Prisutna je u različitim delovima sveta. Sredinom 20. veka, naivna umetnost je stekla popularnost u Jugoslaviji, a posebno na našim prostorima, gde je postala integralni deo kulturnog identiteta. Stvaralaštvo „naive“ karakterisale si jake veze sa narodnom tradicijom i običajima, mitologijom i seoskim životom, što je sve inspirisalo nastanak autentičnih i poetski ekspresivnih dela.
Umetnici naive, obično samouki i bez formalnog obrazovanja, stvarali su živopisne i maštovite slike koje su pričale priče o svakodnevnom, idiličnom životu, ljubavi, radu i tradiciji. Njihova dela, rađena u ulju ili akriliku, karakteriše smeli kolorit jarkih boja, minuciozna detaljnost, jednostavna, dečja perspektiva i snolike predstave. Naivna umetnost je jedan od naših najautentičnijih umetničkih oblika i kao takva predstavlja važan deo naše kulturne baštine, pa se mnoga dela ovog originalnog i zanimljivog umetničkog pravca danas čuvaju u muzejima i galerijama. Stoga je ova izložba jedinstvena prilika da uživate u delima naših najeminentnijih slikara naive.
Izložba „Moja naiva“ otvorena je na bazenu Palate umetnosti Madlena i možete je videti do kraja godine.