U četvrtak, 13. februara, sa početkom u 19 časova, održana je promocija knjige Deset mitova o Izraelu, univerzitetskog profesora i izraelskog istoričara Ilana Papea, koju su na srpski jezik prevele Aleksandra Bajazetov i Drinka Gojković.
O knjizi su osim gospođe Gojković govorili još i prof. dr Duško Lopandić, nekadašnji ambasador i predsednik Foruma za međunarodne odnose, mast. Nikola Tucakov sa Instituta za evropske studije, dr Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, a razgovor je moderirala gospođa Slavka Ilić, glavna i odgovorna urednica Zepter Book Worlda.
Ideja za objavljivanje knjige potekla je od Aleksandre Bajazetov, koja je zajedno sa Drinkom Gojković i prevela knjigu. Gospođa Gojković istakla je da Ilan Pape nije nepoznat našoj čitalačkoj publici, s obzirom na to da su neki njegovi tekstovi već prevođeni na srpski jezik, a da je knjiga o kojoj se govori važna i neophodna ne samo zato što otvara oči na mnogo različitih načina već i zato što nudi neophodan, nov i zanimljiv istorijski kontekst koji pomaže razumevanju složenosti izraelsko-palestinskih odnosa. Gospodin Nikola Tucakov ukazao je na veliki značaj otvaranja arhiva i dostupnosti arhivske građe nakon 30 godina od osnivanja države Izrael, odnosno relevantnih podataka o formiranju te države kojima je mogla da pristupi tek nova generacija istoričara, kojoj pripada i autor Ilan Pape. Takođe, Tucakov je doveo u pitanje Papeov metodološki okvir proučavanja istorije, odnosno otvorio prostor za razmišljanje o tome jesu li termini aparthejda i kolonijalizma primenljivi na odnos između Izraelaca i Palestinaca, ili taj problem zahteva novo terminološko promišljanje. Dušan Janjić je naglasio da pitanje Jerusalima kao glavnog grada i pokušaj povlačenja granica u samom Jerusalimu, ali i van njega, nije samo pitanje teritorije nego je u stvari pitanje energenata, tj. resursa vode. Po Janjićevim rečima, knjiga deluje proročki, pogotovu u odeljku gde se objašnjava da je ideja o dve države u stvari leš koga povremeno podignete, oživite pa ga vratite među mrtvace. Duško Lopandić komentarisao je razmatranje mitova i kolektivne percepcije. Lopandić citira autora Pepea, koji i sam kaže da knjiga nije nepristrasna, već je još jedan pokušaj da se međunarodni diskurs pomeri u korist okupiranih i ugnjetenih Palestinaca, s obzirom na kontinuirani sukoba koji se vodi oko Svete zemlje (Izraela i Palestine) već osam decenija. Nakon polemičkog razgovora, publika je imala priliku da postavljala pitanja predstavljačima knjige, a odgovori su bili zanimljivi i poučni.
Nakon promocije knjige, uz koktel koji je upriličen za goste, posetioci su pogledali novootvorenu izložbu slika naivne umetnosti „Moja naiva“, koja je postavljena u harmoničnom ambijentu pored bazena.
Tom prilikom, publika je mogla da uživa u likovnom opusu samoukih slikara naivaca iz Kovačice, umetnika iz podravskih predela (Hlebina i okoline iz Hrvatske) i ostalih pripadnika tog umetničkog pravca.