Austrijska umetnost vezana je pre svega za teritoriju Habzburške monarhije kroz vekove (od 18. do 20. veka). Ličnosti koje su obeležile vrhunsko uobličavanje enterijera 18. veka u Habzburškoj monarhiji su vojskovođa Eugen Savojski i carica Marija Terezija. Zajednička nit im je bila ljubav prema veličanstvenim palatama i skupim enterijerima, pažljivo odabranom nameštaju i luksuznim umetničkim predmetima. Marija Terezija je pokazivala naklonost prema istočnoazijskim artefaktima, posebno prema kineskim i japanskim lakiranim predmetima koji su postali moderni širom Evrope. Ovo je bila epoha koju su obeležili brutalni ratovi i borbe za vlast, ali i jak umetnički senzibilitet i visokoestetski stil življenja.
19. vek
U devetnaestom veku došlo je do razvoja moderne umetnosti u mnogim evropskim zemljama, kao i u Habzburškoj monarhiji. Usvojene su mere za unapređenje umetničke delatnosti, koje su imale važnu ulogu u kulturnom razvoju srednje Evrope na prelasku vekova. Stoga je promocija umetnosti ubrzo postala jeda od zadataka moderne „kulturne države“, čiji su efekti trajali i posle kraja monarhije. Otvaranjem škola za umetnost i zanat u Monarhiji, predstavljen je prvi konkretan pokušaj da se razvije nacionalna austrijska estetika kroz razvoj modernog dizajna i unapređenje primenjene umetnosti.
Bečki dizajner nameštaja (Thonet) razvio je svoj čuveni nameštaj od savijenog drveta kao moderne stilsko-umetničke predmete, koji su bili ispred svog vremena, pa su kasnije njegove tehnike savijanja parom oživeli vodeći dizajneri bečkog modernog pokreta.
Slikarstvo 19. veka bečkih umetnika često su odražavali elemetnte stila izvedenog iz poetike akademskog realizma, koji podrazumeva tačan crtež, plastično modelovanje, odmereni koloristički sklad i kompoziciono rešenje.
20.vek
Već krajem 19. veka, u Austriji se formira pokret bečke secesije koji je osnovala grupa umetnika – dizajnera, vajara, slikara i arhitekata. Pokret secesije se zalagao za povećanu međunarodnu umetničku razmenu i preispitivanje dekorativne umetnosti. Umetnici secesije bili su talentovani dizajneri nameštaja, a proizvodili su fotelje, lampe, ormare i stolove koji su pratili arhitektonske projekte enterijera i eksterijera. Ovaj pokret je razvio organski stil, sa tipično floralnim dezenima. Sofisticirani nameštaj bečke secesije, te umetnički i dekorativni predmeti transformisali su Austriju pre više od sto godina i odražavaju bezvremenu privlačnost i u današnjem vremenu. Lusteri, lanterne, plafonjere u tom stilu ukrašavaju gornje nivoe Palate.