Tokom 17. i u 18. veku barok i rokoko su dominirali Apeninskim poluostrvom. Jedan od najdekorativnijih stilskih pravaca u primenjenoj umetnosti pripada italijanskom baroku i rokokou. Italijanski barokni stil je obuhvatao dramatične oblike, bogatstvo boja i kitnjaste ukrase između 17. i 18. veka. Barokni stolovi su često imali složene rezbarije, dok su stolice bile stilizovane preteranim oblinama i pozlatom. Italijanski barokni stil je imao za cilj da izazove osećaj teatralnosti i grandioznosti.
18. vek
Nameštaj italijanskog baroka aktuelan je i tokom 18. veka. Po svojim karakteristikama bio je vizuelno istaknut, raskošan, sa kitnjasto izrezbarenim i pozlaćenim osnovama. Česti motivi su bili heruvimi, anđeli. Opšte karakteristike koje se najčešće povezuju sa italijanskim baroknim mobilijarom definisane su veoma grandioznim stilom koji obuhvata veliku skalu oblika i pomeranje od pravougaonog ka ovalnom dizajnu. Stolovi i ormarići postali su svetliji, ukrašeni cvetnim motivima. Nameštaj u kom dominiraju pravougaone forme, poput stolica ili kreveta, ima ukrase ili stilski obrađene rezbarije tamo gde su linije i uglovi zaobljeni. Svetlost i boja glavni su faktori u podizanju osećaja drame. Tekstura je postala važnija, a forme otvorenije. Od materijala, često se koristilo ružino drvo ili ebonovina, kao i oklop od kornjačevine. Pozlaćeni ramovi i okviri su često korišćeni na slikama i ogledalima. Obično su se sastojali od nekoliko kartuša, izrezbarenih latica cveća i skulpturalnih figura.
19. vek
U devetnaestom veku dolazi do nacionalnog ujedinjenja Italije. Epohu odlikuje često ponavljanje pređašnjih stilova, tj. italijanski dizajn je u to vreme prolazio kroz oživljavanje različitih stilskih elemenata, pre svega gotike, rokokoa i renesanse, a prisutan je i upliv orijentalnih motiva. Gotički elementi obnovili su srednjovekovnu estetiku sa složenim detaljima i zašiljenim lukovima. Neoklasicizam, inspirisan klasičnom umetnošću i kulturom antičke Grčke i Rima, dao je nameštaju eleganciju i jednostavnost sa mobilijarom od abonsa i dekoracijom od slonovače, dok je oživljavanje rokokoa odavalo utisak sjaja i ekstravagancije.
20.vek
Ar deko stil stekao je veliku popularnost u širokoj publici i njegovi su se oblici reprodukovali u masovnoj proizvodnji. Predmeti koji su bili određeni za svakodnevnu upotrebu reprezentovali su se jednostavnošću linija i čistim bojama. Italijanski ar deko nameštaj se od samog početka odlikovao svojim sjajnim, savremenim dizajnom. U italijanskom ar deko dizajnu enterijera često su korišćene smele boje, poput zlatne, crne i smaragdnozelene. Ovi predmeti obično su imali jednostavan, direktan efekat sa minimalističkim linijama.